Jesteś tutaj: Strona główna  › Usługi  › Tłumaczenia ustne

TŁUMACZENIA USTNE

Tłumaczenia ustne są coraz częściej wybierane przez naszych klientów, np. jako możliwość przeprowadzenia sprawnego spotkania biznesowego z kontrahentem z zagranicy.
 
Istnieje kilka rodzajów tłumaczeń ustnych:
 
Tłumaczenia konsekutywne
W tłumaczeniu konsekutywnym tłumacz rozpoczyna tłumaczenie w momencie kiedy przedmówca zakończy swoją wypowiedź. Ten rodzaj tłumaczenia wymaga od tłumacza szczególnej uwagi i skupienia, by w pełni oddać i przetłumaczyć usłuszaną wypowiedź przedmówcy.
 
Tłumaczenia symultaniczne
Tłumaczenie ze słuchu, w którym komunikat docelowy powstaje niemal równocześnie z komunikatem wyjściowym. Tego typu tłumaczenia wykorzystywane są najczęściej podczas dużych konferencji z wykorzystaniem nowoczesnych systemów łączności i nagłośnienia. Z tłumaczenia symultanicznego możemy wyodrębnić tłumaczenia kabinowe i szeptane:
  • Kabinowe - tłumaczenia dokonuje osoba zajmująca miejsce w dźwiękoszczlnej kabinie. Tłumacz korzysta ze słóchawek, w których słucha komunikatu źródłowego, jednocześnie rozpoczyna tłumaczenie mówiąc do mikrofonu. Tłumaczenie dociera do wsystkich osób które mają założone słuchawki
  • Szeptane - tłumaczenia dokonuje się w bezpośrednim kontakcie z odbiorcą, bez wykorzystania urządzeń technicznych. Ten rodzaj tłumaczenia wyorzystywany jest przede wszystkim podczas spotkań biznesowych w mniejszym gronie